Logo
Εκτύπωση
Κατηγορία: Αρχική Σελίδα

Μπράβο ρε μάγκες!

eunikh newnΠανάξια πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων στο Ταλίν της Εσθονίας πέτυχε η Εθνική Ελλάδας με νίκη 2-1 (38' Μπουγαΐδης, 108' Λυκόγιαννης - 56' Αφόμπ) επί της Αγγλίας στον 1ο ημιτελικό της διοργάνωσης, παρά την κόντρα διαιτησία του Δανού διαιτητή που από το 44' είχε αφήσει τη γαλανόλευκη με 10 παίκτες σε πέναλτι «φάντασμα» του Καπίνο στον Χαλ.
Πρώτος «ήρωας» έγινε ο Διούδης που απέκρουσε στην εκτέλεση του Αγγλου που κέρδισε την εσχάτη των ποινών και παρά την ισοφάριση στο 56', οι διεθνείς άντεξαν. Στο 108' της παράτασης ο Λυκόγιαννης «κάρφωσε» Άγγλους και... διαιτητή στέλνοντας την Ελλάδα στον κυριακάτικο (21:30, Eurosport 1, Nova, OTESport) τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία που απέκλεισε τη Γαλλία στα πέναλτι.

Οι διεθνείς μπήκαν πολύ καλύτερα από τους Άγγλους στον αγώνα, πατούσαν με σιγουριά το (βρεγμένο) χορτάρι του γηπέδου «Λιλακούλα» στο Ταλίν, κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα και έφτασαν στο γκολ ύστερα από 38 λεπτά αγώνα: στο κόρνερ του Σταφυλίδη ο Μπουγαΐδης σηκώθηκε ψηλά και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 45', όμως, έγινε η φάση του αγώνα, που ευτυχώς τελικά δεν κόστισε στην ελληνική ομάδα.

Ο Χαλ έφυγε στην πλάτη της ελληνικής άμυνας, βρέθηκε απέναντι στον Καπίνο, ο οποίος έπεσε στα πόδια του και απέκρουσε καθαρά την μπάλα, αλλά ο Δανός διαιτητής έδειξε πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον Έλληνα τερματοφύλακα, αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες. Ο νεοεισελθών Διούδης, όμως, μάντεψε τη σκέψη του Χαλ και με ωραία επέμβαση στην αριστερή γωνία του απέκρουσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν φυσιολογικό, οι Άγγλοι πίεσαν τους διεθνείς, οι οποίοι οπισθοχώρησαν και μόλις στο 56΄ ο Αφόμπε ισοφάρισε με κεφαλιά, καθώς ο Κουρμπέλης δεν πήγε στην μπάλα και ο Διούδης άφησε ανολοκλήρωτη την έξοδό του. Η συνέχεια δεν επιφύλαξε, πάντως, άλλα «δυσάρεστα» για την εθνική, που κατόρθωσε να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Στο 108ο λεπτό, ο Λυκογιάννης εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα, πέρασε έναν αμυντικό και πλάσαρε με το αριστερό πάνω από τον Τζόνστον, δίνοντας μια τεράστια νίκη-πρόκριση στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.